Rosa Luxemburg Stiftung » Deutsch

Wybierz język »

  • Polski
  • English
  • Deutsch
Róża Luksemburg

Równouprawnienie

Kobiety trzeba popierać

Równouprawnienie, 3 grudzień 2013

- Kobiety w polityce trzeba popierać, bo to jest sprawiedliwe i sprzyja proporcjonalnej reprezentacji społeczeństwa we władzach. Dlatego będę walczyła także o kobiety, których poglądów nie podzielam – mówiła wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka w czasie debaty „Polityka dla kobiet – kobieca polityka?”, zorganizowanej 16 października w Sejmie przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej przy współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg.

W 2011 r. do 460-osobowego Sejmu wybrano 112 kobiet, o 26 więcej niż w 2007. To m.in. efekt zmiany w prawie wyborczym dokonanej pod wpływem Kongresu Kobiet. Zgodnie z nią na listach wyborczych musi być co najmniej 35 proc. kobiet. Jednak – jak zwracał uwagę dr Jarosław Zbieranek w przedstawionym w czasie debaty referacie „Polski system wyborczy a równość płci” - wciąż brakuje ustawowego mechanizmu (tzw. suwaka) gwarantującego kobietom wysokie miejsca na listach. - Prawo jest pisane głównie przez mężczyzn i głównie dla mężczyzn - ubolewała Katarzyna Kądziela, dyrektorka Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Przykładem jest ordynacja większościowa w wyborach do Senatu – w tej izbie jest zaledwie 13 kobiet. Mimo to wciąż w debacie publicznej podnosi się postulat wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, które w jeszcze większym stopniu eliminowałyby kobiety z polityki.

Wanda Nowicka uważa, że w obecnej sytuacji poparcie dla kobiet jest ważniejsze niż ich poglądy. Kwestią nadrzędną jest bowiem zagwarantowanie kobietom właściwego udziału w polityce. Kwestia płci przestanie mieć znaczenie wówczas, gdy kobiet będzie w polityce tyle samo co mężczyzn. Podobne stanowisko zaprezentował dziennikarz i lewicowy aktywista Roman Kurkiewicz: - Wszystkie względy przemawiają za poparciem kobiet.

Roman Kurkiewicz przypomniał, że prowadził w radiu TOK FM programy dotyczące najrozmaitszych tematów i zapraszał do udziału w nich wyłącznie kobiety. Okazywały się bardzo kompetentnymi ekspertkami w swoich dziedzinach. Mimo to słyszał uwagi, że jego program jest stronniczy, bo biorą w nim udział samej kobiety. – Taki zarzut nigdy się nie pojawia, gdy w studiu siedzą sami mężczyźni – powiedział dziennikarz.

Paneliści odpowiadali na pytanie zadane przez prowadzącą, dziennikarkę Polskiego Radia Zuzannę Dąbrowską, o to, czy płeć miała dla nich znaczenie w niedawnym referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz jest jedyną kobietą sprawującą władzę w dużym polskim mieście. Wanda Nowicka podkreśliła, że tej kwestii kierowała się nie tyle płcią, co pragmatyzmem – za rok odbędą się wybory samorządowe, odwoływanie prezydent obecnie wywołałoby problemy z funkcjonowaniem miasta. Ponadto dostrzegła korzystną zmianę w działaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, której obywatelska kampania referendalna dała wiele do myślenia. Roman Kurkiewicz przypomniał swój wywiad radiowy z prezydent Warszawy sprzed dwóch lat, z którego wynikało, że sytuacja w stolicy jest idealna. Obecnie, jego zdaniem, Hanna Gronkiewicz-Waltz zrewidowała swoje wcześniejsze oceny, jest samokrytyczna. Romana Kurkiewicza raził fakt, że wśród aktywistów kierujących kampanią referendalną byli niemal wyłącznie mężczyźni, oni też nadawali ton medialnej dyskusji wokół referendum.

Uczestnicy debaty w Sejmie zastanawiali się, czy podejście „lepsza, bo kobieta” nie jest pułapką, czy obecność kobiet w polityce czyni jakościową różnicę, czy większy odsetek kobiet we władzach oznacza korzystniejsze zmiany społeczne. W czasie spotkania zaprezentowano także książkę „Bieda i strach w mieście kobiet” pod redakcją Zuzanny Dąbrowskiej i Katarzyny Kądzieli. Na tę publikację składają się teksty referatów wygłoszonych w czasie spotkań organizowanych przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej przy współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg w ramach projektu „Polityczna Akademia Kobiet <<Obywatelki>>”.

KP

Najnowsze w dziale

Narzędzia dla kobiet
Równouprawnienie, 20 maj 2015
Kobiece narracje
Równouprawnienie, 20 maj 2015
Stereotypy silniejsze niż prawo
Równouprawnienie, 20 maj 2015
Scena dla kobiet
Równouprawnienie, 20 maj 2015
Kobiety w polityce
Równouprawnienie, 14 kwiecień 2015